Fraser Island

Nosiliśmy się z zamiarem odwiedzenia Fraser Island już od bardzo dawna, aż w końcu udało nam się zorganizować wypad w te strony w długi majowy weekend. Udaliśmy się zatem w kierunku Hervey Bay (300 km od Brisbane), skąd następnego dnia z samego rana mieliśmy wyruszyć na całodniową wyprawę po największej wyspie piaszczystej na świecie.

Skoro świt pojechaliśmy do oddalonego o 20 km portu w River Heads, skąd pierwszym porannym promem załadowanym w całości pojazdami z napędem 4×4, w zaledwie 30 minut dostaliśmy się na wyspę. Ta szósta pod względem powierzchni wyspa Australii ma 124 km długości i 22 km szerokości. Wielka Wyspa Piaszczysta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1992 roku. Teren całej wyspy jest objęty ochroną w ramach przynależności do Great Sandy National Park.

Skoro świt pojechaliśmy do oddalonego o 20 km portu w River Heads, skąd pierwszym porannym promem załadowanym w całości pojazdami z napędem 4x4, w zaledwie 30 minut dostaliśmy się na wyspę.

Na wyspie znajduje się kilka ekosystemów, w tym lasy równikowe, obszary leśne porośnięte eukaliptusem, namorzyny, bagna i mokradła, torfowiska oraz liczne klify i wydmy piaskowe. Wyspa powstała 750 tysięcy lat temu na skutek gromadzenia się piasku przynoszonego przez silne prądy morskie, nadal jest w ciągłym ruchu i ewoluuje. Jest to także jedyne miejsce na świecie, gdzie las deszczowy rośnie na piaszczystych wydmach położonych na wysokości ponad 200 metrów. Tak bujna roślinność w takim miejscu możliwa jest dzięki specjalnym grzybom znajdującym się w piasku, które uwalniają składniki odżywcze potrzebne roślinom do życia. Aborygeni zamieszkiwali tę wyspę już ponad 5000 lat temu i potrafili doskonale wykorzystać jej hojne zasoby.

Na Wielkiej Wyspie Piaszczystej żyje ponad 230 gatunków ptaków i 25 gatunków ssaków, w tym aż 18 gatunków węży, z czego kilka z nich to te najbardziej śmiertelne, poza tym można tu spotkać dzikie psy dingo oraz słonowodnego krokodyla. Natomiast w wodach opływających wyspę żyją rekiny, a w sezonie migracji (od lipca do października) można tu obserwować wieloryby.

Dingo należy się osobny paragraf, otóż te dzikie psy (podgatunek wilka) to jedne z ostatnich genetycznie czystych dingo znajdujących się w Australii. Obowiązuje tu całkowity zakaz przywożenia psów na wyspę. Na wyspie żyje około 200 osobników i obowiązuje tu absolutny zakaz zbliżania się do nich i ich dokarmiania. Dingo w przeszłości niejednokrotnie atakowały ludzi, wcześniej przez nich sprowokowane.

Na pierwszy rzut oka dingo nie różni się od zwykłego psa…

Po wyspie można się poruszać wyłącznie pojazdami z napędem na cztery koła. Drogi są piaszczyste i wyboiste, stąd jazda po wyspie jest dość wymagająca. Znajduje się tu co prawda jedyna w swoim rodzaju piaszczysta autostrada ciągnąca się przez 120 km nad samym brzegiem oceanu i jednocześnie pas startowy/lądowisko dla samolotów. Ograniczenie prędkości na tutejszej autostradzie to 80 km/h, ale już w głąb wyspy nie można się poruszać szybciej niż 30 km/h.

A teraz o kilku miejscach wartych zobaczenia na Fraser Island.

Wanggoolba Creek

Miejsce w samym środku lasu równikowego, gdzie na wielkich wydmach zostały zamontowane specjalne drewniane tarasy, które ułatwiają spacery po lesie. Poza niezwykle bujną roślinnością, świeżym powietrzem, ciszą i śpiewem setek ptaków, znajduje się tu też krystalicznie czysty strumień. Tak czysty, że uznawany był za miejsce święte przez Aborygenki z plemienia Badtjala, które rodziły tu dzieci.

Wrak statku Maheno

Pędząc piaszczystą autostradą wybrzeżem wyspy, prędzej czy później natraficie na jedną z głównych atrakcji – wrak statku Maheno. Niegdyś był luksusowym statkiem, który kursował między wschodnim wybrzeżem a Tasmanią. W trakcie I wojny światowej służył jako szpital. W 1935 roku był holowany przez inny statek do Japonii, kiedy w wyniku cyklonu zerwał się łańcuch łączący dwa statki i ostatecznie Maheno przydryfował do wybrzeży Fraser Island. Dziś pozostał z niego już tylko zardzewiały szkielet, ale mimo to robi wrażenie.

Eli Creek

Jest to największy strumień na wyspie, o krystalicznie czystej wodzie. Znajduje się przy wschodniej plaży i pompuje do oceanu 4 miliony litrów czystej wody na godzinę! Ciekawostką jest również to, że woda w tym strumieniu jest filtrowana przez piasek przez okres 100 lat, a jej przejrzystość jest nieprawdopodobna! Jest to popularne na wyspie miejsce do zażywania orzeźwiających kąpieli wodnych.

The Pinnacles

Fraser Island nie przestaje zadziwiać! Uwierzycie, że te kolorowe klify uformowały się setki tysięcy lat temu wyłącznie z piasku? Piasek, wiatr, woda i gotowe. A za niezwykłą tęczę barw w tych formacjach odpowiadają związki żelaza, znajdujące się w piaskach kwarcowych. Pinnacles najbardziej spektakularnie wyglądają o poranku. Oświetlone wschodzącym słońcem piaskowe skały w odcieniach głównie żółci i czerwieni stają się wtedy niezwykle widowiskowe.

Lake McKenzie

Na wyspie znajduje się aż sto jezior, ale to właśnie Lake McKenzie uznawane jest za to najpiękniejsze. Ma powierzchnię 150 hektarów i głębokość 5 metrów. Jest to jedno z najczystszych jezior na świecie, o charakterystycznym błękitnym kolorze. Otoczone zielonymi lasami i plażami o drobniutkim niewiarygodnie białym piasku, który jest prawie stuprocentowo czystą krzemionką.

Zjawiskowy zachód słońca

Powrót z Fraser Island koniecznie zaplanujcie w okolicy zachodu słońca. Usiądźcie na górnym pokładzie promu i czekajcie na niezwykły spektakl barw. Widzieliśmy już wiele przepięknych zachodów słońca w Australii, ale chyba to właśnie ten był tym najbardziej zachwycającym. Cudowne zakończenie niesamowitego dnia na tej unikalnej i absolutnie zjawiskowej wyspie.

O autorce

Najnowsze wpisy na blogu

Barszcz, Wódka i Łzy

Barszcz, Wódka i Łzy

Trzy lata temu miałam okazję uczestniczyć w polonijnej konferencji "Quo Vadis" w Melbourne, gdzie jednym z zaproszonych gości był założyciel "Borsch, Vodka &…

St Kilda

St Kilda

Większość miast w Australii położonych na wybrzeżu ma bezpośredni dostęp do co najmniej kilku plaż. I tak Sydney ma swoją słynną Bondi Beach a Melbourne - St Ki…

Melbourne

Melbourne

W Australii trwa odwieczna rywalizacja między Sydney i Melbourne - dwoma największymi aglomeracjami na tym kontynencie, o to które jest lepsze. Po naszej ostatn…

Makau

Makau

Makau jest najgęściej zaludnionym obszarem na świecie (21,262 osób na km²), miastem w którym w niesamowity sposób łączą się wpływy chińskie i portugalskie. To w…

Hong Kong

Hong Kong

Hong Kong to miasto skrajności. Od luksusowych samochodów i butików znanych projektantów prawie na każdym rogu, po walające się śmieci i wiszący nad miastem nie…

Blue Mountains

Blue Mountains

Prawie 4 lata i dokładnie cztery wizyty w Sydney później, udało nam się wreszcie wcisnąć w grafik wypad do Blue Mountains. Ten niewielki masyw górski leży zaled…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!