Gardens by the Bay

Singapur przez wielu nazywany jest miastem ogrodów. Nie bez powodu. Pomimo ogromnej populacji i bardzo gęstej zabudowy miasta, w jego granicach znajduje się wiele terenów zielonych. Nawet w samym centrum tej pięciomilionowej metropolii bez trudu można natrafić na parki, skwery i ogrody. Dzięki temu Singapur jest bardzo przyjemnym miejscem do zwiedzania i mogę tylko przypuszczać, że również do życia.

Ogrody ogrodom jednak nie równe, dlatego odwiedzając Singapur koniecznie musicie się wybrać do Gardens by the Bay. To kultowe już miejsce, obok hotelu Marina Bay Sands jest wizytówką Miasta Lwa. Na wizytę w tym miejscu należy przeznaczyć co najmniej kilka godzin, a najlepiej zrobić to zarówno w dzień, jak i wieczorem, bo właśnie o zmroku ogrody przeobrażają się w niezwykły iluminacyjny pokaz.

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w Garden by the Bay, które trudno przeoczyć spacerując po ich terenie, są tzw. Superdrzewa.

Gardens by the Bay leżą w samym centrum Singapuru w bezpośrednim sąsiedztwie Marina Bay, i zajmują powierzchnię 100 hektarów. Rocznie odwiedza je ponad 6 milionów turystów. Otwarto je w 2012 roku w ramach rządowej strategii, która ma na celu przeobrażenie Singapuru w miasto pełne zieleni. Powstanie tych pięknych ogrodów, to zdecydowanie krok we właściwym kierunku. W tworzeniu tego niezwykłego miejsca brało udział wielu wybitnych architektów krajobrazu i inżynierów. Koszt wybudowania inwestycji (z wyłączeniem ceny ziemi i projektów) to ponad miliard dolarów! Ogrody były wielokrotnie nagradzane prestiżowymi trofeami w świecie architektury i inżynierii.

Stuhektarowy teren podzielony jest na trzy główne części, do których przynależą: Ogród Centralny, Ogród Południowy oraz Ogród Wschodni.  Znajduje się tu między innymi Flower Dome – największa na świecie szklana kopuła (1.3 ha powierzchni), pod którą rosną przeróżne gatunki egzotycznych kwiatów. Na terenie ogrodów znajdują się także dwie cieplarnie, w jednej z nich stworzono warunki przypominające klimat śródziemnomorski, a w drugiej klimat tropikalno-górski. Dzięki temu są domem dla wielu endemicznych gatunków roślin. Wstęp do większości miejsc na powietrzu jest bezpłatny, odpłatne są natomiast wizyty w kopule oraz cieplarniach.

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w Garden by the Bay, które trudno przeoczyć spacerując po ich terenie, są tzw. Superdrzewa. To niesamowite wertykalne ogrody przypominające kształtem drzewa, których wysokość sięga od 25 do 50 metrów. Superdrzewa pełnią wiele funkcji (między innymi dają cień za dnia) i są domem dla enklaw unikalnych paproci, winorośli, orchidei oraz wielu innych gatunków egzotycznych roślin. Jest ich aż 18, a 12 z nich tworzą tzw. SuperTree Grove. Zaprojektowane zostały tak aby naśladować efekt lasu. Dwa najwyższe z nich łączy zawieszona na wysokości 22 metrów ścieżka, z której można podziwiać niezwykle widowiskową panoramę ogrodów. Wejście na OCBC Skyway jest odpłatne. Każdego wieczoru SuperTrees, ożywają gdy odbywa się tu świetlno-muzyczny spektakl zatytułowany „Garden Rhapsody”.

Ekologiczność i zrównoważony rozwój Garden by the Bay, to kolejny ważny wątek, o którym należy wspomnieć w kontekście ogrodów. Wszystko zostało tu tak zaprojektowane, aby zużywać jak najmniej energii (znaczna jej część pochodzi z paneli słonecznych) oraz wody. Duży nacisk położono także na samowystarczalność i ponowne użycie tych zasobów.

Bez względu na to czy jesteś zapalonym ogrodnikiem, czy nie jesteś w stanie utrzymać przy życiu nawet kaktusa, wizytę w Garden by the Bay z pewnością zapamiętasz na długo. Innowacyjny design, ogromna różnorodność roślin, oraz skala tej niezwykle ambitnej inwestycji po prostu musi robić wrażenie.

O autorce

Komentarze

Najnowsze wpisy na blogu

Blue Mountains

Blue Mountains

Prawie 4 lata i dokładnie cztery wizyty w Sydney później, udało nam się wreszcie wcisnąć w grafik wypad do Blue Mountains. Ten niewielki masyw górski leży zaled…

Sydney

Sydney

To już nasz trzeci wspólny wypad do Sydney. Z każdą kolejną wizytą w tym mieście, coraz mocniej się do niego przekonuję. Nadal podtrzymuję, że chyba nie chciała…

Berlin

Berlin

Berlin to miasto o wielu intrygujących twarzach. Jest europejską stolicą polityki i biznesu, a jednocześnie miejscem, które jak magnes przyciąga wszelkiej maści…

Wrocław

Wrocław

Wrocław to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce na weekendowy wypad. Jest miastem przyjaznym zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających go turystów, a popu…

Praga

Praga

Praga, to miasto w którym nie sposób się nie zakochać. Urocze uliczki starego miasta, którymi można spacerować godzinami, przepięknie zachowane zabytki, liczne…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!