Praga

Praga, to miasto w którym nie sposób się nie zakochać. Urocze uliczki starego miasta, którymi można spacerować godzinami, przepięknie zachowane zabytki, liczne tereny zielone, gdzie można odpocząć od tłumu turystów, smaczna kuchnia i niezłe piwo, to tylko nieliczne z powodów, dla których warto odwiedzić stolicę Republiki Czeskiej. Praga ma niepowtarzalny klimat!

W Pradze każde z nas było już wcześniej i to co najmniej kilka razy, jednak nigdy nie byliśmy tam razem. Planując naszą niedawną wizytę w Polsce, postanowiliśmy więc zajrzeć na kilka dni właśnie do czeskiej Pragi. Z rodzinnych stron Mateusza to niecałe cztery godziny jazdy, a z Wrocławia jest tu bliżej niż do Warszawy! Z resztą Praga, to jeden z najpopularniejszych kierunków zwiedzania wybieranych przez Polaków.

Dzień dobry z Pragi. Widok z placu Wacława, miejsca wielu historycznych wydarzeń.

Aby zobaczyć główne atrakcje miasta, a jest tego trochę, warto przeznaczyć na pobyt w Pradze co najmniej pełne dwa dni. Najlepiej też poszukać kwatery blisko centrum, aby na dojazdy nie tracić cennego czasu. Na szczęście tak zwane centrum Pragi, jest bardzo duże, a oferta noclegowa bardzo rozbudowana. My zatrzymaliśmy się w dzielnicy Žižkov, skąd do centralnie położonego Placu Wacława dzieliło nas zaledwie 10 minut tramwajem. Praga jest świetnie skomunikowana, praktycznie wszędzie można dojechać tramwajem, lub trzema liniami metra. Na dobrą sprawę, do większości atrakcji turystycznych można także dojść pieszo, jeśli tylko nie brak ci kondycji.

Staromiejski Rynek.

Dotarliśmy do Pragi w pierwszej połowie czerwca, zatem przed wakacjami, ale już dało się odczuć, że sezon turystyczny trwa w najlepsze, a z każdym kolejnym tygodniem tłum będzie tylko gęstniał. Pragę co roku odwiedza około 6,5 miliona turystów z całego świata, z czego prawie ćwierć miliona osób stanowią Polacy. Da się to szybko zauważyć, spacerując ulicami miasta co chwilę słyszeliśmy ojczysty język.

Zwiedzanie Pragi rozpoczynamy od wizyty na placu Wacława, który był miejscem wielu historycznych wydarzeń, np. Aksamitnej Rewolucji z 1989 roku. Tuż obok znajduje się monumentalny gmach Muzeum Narodowego. Następnie ruszyliśmy w kierunku starego miasta, gdzie przechadzaliśmy się licznymi uroczymi uliczkami, podziwiając przepiękną architekturę najstarszej części Pragi, której oczywiście nie mogło zabraknąć na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wełtawa a w tle kultowy most Karola.
Malá Strana.

Obowiązkowe punkty tej części miasta, to wizyta na rynku staromiejskim, charakterystycznym placu z pomnikiem Jana Husa, oraz ratusz z XIV wieku, na którego wieży znajduje się ciekawy zegar astronomiczny. Nieopodal znajduje się Carolinum, najstarszy uniwersytet w tej części Europy (1348), którego rektorem był wspomniany wyżej Jan Hus. Na starym mieście jest też kilka kościołów z tej samej epoki, oraz najstarszy zespół klasztorny datowany na XIII wiek. Jeśli interesujesz się historią i architekturą gotycką oraz sakralną, to na pewno nie doznasz tu rozczarowania.

Przesuwamy się w kierunku Wełtawy, do najbardziej obleganej przez turystów atrakcji, kultowego Mostu Karola, który łączy Stare Miasto z leżącą na lewym brzegu rzeki Małą Stroną. Most Karola, to najstarszy kamienna konstrukcja tego typu na świecie, jego budowa rozpoczęła się jeszcze w pierwszej połowie XIV wieku i przez prawie 400 lat był jedynym mostem na Wełtawie. Od 1965 roku na moście dozwolony jest jedynie ruch pieszy. Licząca pół kilometra długości i ponad 9 metrów szerokości przeprawa oferuje malownicze widoki na obie strony miasta, rzekę i sąsiednie mosty. Na całej długości mostu spotkasz licznych artystów ulicznych i jeszcze więcej turystów, fotografujących się na tle starego miasta, kamiennego mostu i Małej Strony.

Widok ze wzgórza Petřín.
Jedna z wielu klimatycznych praskich uliczek.

Przechodząc mostem na drugą stronę Wełtawy niepostrzeżenie docieramy do uroczej dzielnicy Malá Strana, która klimatem nie różni się bardzo od starego miasta. Część budynków jest tu równie stara, ale są też liczne z XVII i XVIII wieku. Centralnym punktem tej dzielnicy jest rynek, który de facto jest połączeniem dwóch placów, przedzielonych kościołem. W odbiegających od niego uliczkach znajduje się wiele kultowych piwiarni i restauracji serwujących tradycyjną czeską kuchnię. Warto się tu zatrzymać i spróbować gulaszu z knedlami, zupy cebulowej czy smażonego sera, oczywiście koniecznie w akompaniamencie zimnego czeskiego piwa.

Mala Strana, to także siedziba wielu ambasad (w tym Polski) oraz urzędów, które zajmują piękne, zabytkowe obiekty. Jednym z nich jest senat republiki czeskiej, znajdujący się w barokowym Pałacu Wallensteina. Bardzo ciekawym i mało obleganym miejscem w tej części Pragi jest wzgórze Petřín, skąd roztacza się przepiękny widok na Małą Stronę, Hradczany i Stare Miasto. Wzgórze otoczone jest parkami i licznymi terenami zielonymi. Znajduje się tu min. pomnik ofiar komunizmu, obserwatorium astronomiczne, oraz wieża widokowa. Można tu się wspiąć pieszo tak jak my, lub wjechać kolejką linową. Idealne miejsce na relaks i piwko w cieniu, zwłaszcza w upalny dzień.

Wspinaczka na Hradczany, skąd rozciąga się przepiękny widok na miasto.
Kwintesencja Pragi na jednym zdjęciu.
Plac przed zamkiem królewskim na Hradczanach.

Po sąsiedzku leżą Hradczany, tzw. królewska dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy. Jej centralnym punktem jest założony w IX wieku imponujący i ponoć największy na świecie zamek królewski! Część budynków zamkowych jest otwarta dla zwiedzających. Tuż obok góruje monumentalna neogotycka katedra św. Wita. Na Hradczanach znajduje się też słynna Złota Uliczka, której nazwa wywodzi się od zamieszkujących ją niegdyś złotników pochodzenia żydowskiego. Dziś znajdują się tu oryginalne sklepiki z pamiątkami, galerie oraz muzeum. Wstęp na teren uliczki jest płatny.

Miejscem, do którego warto się wybrać mając nadwyżkę czasu jest oddalony nieznacznie od centrum Wyszehrad, niegdyś siedziba czeskich władców. Dojazd tu ze Starego Miasta tramwajem zajmuje zaledwie 15 minut, a turystów tu naprawdę niewielu. Na wzgórzu mieści się Zamek Wyszehradzki, kościół oraz cmentarz, na którym spoczywa min. Vaclav Havel, a całe wzgórze otacza miejski park z przepięknym widokiem na centralne dzielnice Pragi. Dodatkowo po zejściu ze wzgórza, w odległości krótkiego spaceru jest kilkanaście knajpek, gdzie można smacznie zjeść za znacznie niższą cenę niż w ścisłym centrum Pragi.

Widok na oblegany Most Karola z lewego brzegu Wełtawy.
Wyszehrad - kolejne miejsce ze świetnym widokiem na centrum Pragi.

To był kolejny pobyt w Pradze, który nas absolutnie nie rozczarował, a raczej zaczarował. Miasto bogate w historię, przepiękną gotycką architekturę, tysiące uroczych uliczek, liczne parki, smaczną kuchnię, no i oczywiście świetne piwo. Praga ma niepowtarzalny klimat, swoją magię, dzięki czemu chce się tu po prostu wracać. Zatem do kolejnego razu, ahoj!

O autorce

Najnowsze wpisy na blogu

Barszcz, Wódka i Łzy

Barszcz, Wódka i Łzy

Trzy lata temu miałam okazję uczestniczyć w polonijnej konferencji "Quo Vadis" w Melbourne, gdzie jednym z zaproszonych gości był założyciel "Borsch, Vodka &…

St Kilda

St Kilda

Większość miast w Australii położonych na wybrzeżu ma bezpośredni dostęp do co najmniej kilku plaż. I tak Sydney ma swoją słynną Bondi Beach a Melbourne - St Ki…

Melbourne

Melbourne

W Australii trwa odwieczna rywalizacja między Sydney i Melbourne - dwoma największymi aglomeracjami na tym kontynencie, o to które jest lepsze. Po naszej ostatn…

Makau

Makau

Makau jest najgęściej zaludnionym obszarem na świecie (21,262 osób na km²), miastem w którym w niesamowity sposób łączą się wpływy chińskie i portugalskie. To w…

Hong Kong

Hong Kong

Hong Kong to miasto skrajności. Od luksusowych samochodów i butików znanych projektantów prawie na każdym rogu, po walające się śmieci i wiszący nad miastem nie…

Blue Mountains

Blue Mountains

Prawie 4 lata i dokładnie cztery wizyty w Sydney później, udało nam się wreszcie wcisnąć w grafik wypad do Blue Mountains. Ten niewielki masyw górski leży zaled…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!