D’Aguilar National Park

Lubimy spędzać wolny czas aktywnie i blisko natury, dlatego też ciągle szukamy nowych miejsc w okolicy Brisbane na weekendowe wycieczki. Na szczęście Australia to kraj, który obfituje w imponującą ilość parków narodowych, tylko w stanie Queensland mamy ich aż 223! Jednym z naszych ostatnich odkryć jest pobliski D’Aguilar National Park. Położony zaledwie 30 km od Brisbane na północny-zachód park jest świetnym miejscem na krótki wypad za miasto.

[tweet https://twitter.com/komarnicki_pl/status/863198408630124546]

D’Aguilar National Park ma powierzchnię nieco ponad 20 km² i zasadniczo można go podzielić na dwie części, północną i południową. My tego dnia spędziliśmy czas w południowej części parku. Już sama przejażdżka drogą turystyczną oznaczoną numerem 31 dostarcza wielu atrakcji. Droga bowiem wiedzie przez tropikalny las, a na trasie nie brakuje wzniesień i zakrętów, za którymi wyłaniają się malownicze widoki.

Jadąc w kierunku Mt Glorious warto zatrzymać się po drodze przy kilku punktach widokowych, z których rozciąga się widok na zieloną, pagórkowatą dolinę, a na jej horyzoncie dostrzec można kilka wierzchołków Glass House Mountains.

Park został założony w 1938 roku.

Przedzieramy się dalej na północ, mijając Mt Nebo i docieramy do Mt Glorious, gdzie zatrzymujemy się na lunch w jednej z nielicznych knajpek na tej trasie. Następnie ruszamy pieszo do pobliskim parku Maiala, który stanowi część D’Aguilar National Park. Do wyboru są tu trzy trasy spacerowe, każda o raczej łatwym stopniu trudności, o długości od 2 do 4 kilometrów.

Las obfituje w wiele gatunków grzybów nadrzewnych.

Bez względu na to, który ze szlaków wybierzesz, już po paru minutach doświadczysz niezwykłej aury spokoju, jaką daje spacer przez gęsty tropikalny las. Intensywny zapach lasu, przyjemny cień jaki rzucają gęste korony drzew w ten upalny dzień i intrygujące odgłosy licznych ptaków, których na terenie D’Aguilar National Park żyje aż 240 gatunków. Maiala po aborygeńsku oznacza „ciszę” i rzeczywiście niewiele jest miejsc blisko Brisbane, w których można się tak wyciszyć i pobyć sam na sam z naturą, jak właśnie tutaj.

O autorce