Zachodnie Pojezierze Mazurskie

Mazury, to nie tylko Mikołajki, Giżycko i Mrągowo. Miejsce szczególnie mi bliskie, to moje rodzinne strony, a konkretniej Pojezierze Iławskie. Jeśli nic Wam nie mówią takie miasta jak Iława, Ostróda czy Morąg, to czas nadrobić zaległości. Jako lokalna patriotka, zawsze gorąco zachęcam do odwiedzenia tego regionu Warmii i Mazur, bo uważam że ma o wiele większy urok, niż oblegana przez turystów Kraina Wielkich Jezior.

Dla mnie najpiękniejszym miejscem na Mazurach są okolice Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce. Jeśli kochasz ciszę i spokój, długie spacery po lesie i przesiadywanie godzinami nad dzikim brzegiem jeziora, to koniecznie musisz tu przyjechać. A jeśli pływanie i żeglowanie jest Twoją pasja, to gwarantuję, że zakochasz się w tym miejscu.

Dla mnie najpiękniejszym miejscem na Mazurach są okolice Jezioraka - najdłuższego jeziora w Polsce. Jeśli kochasz ciszę i spokój, długie spacery po lesie i przesiadywanie godzinami nad dzikim brzegiem jeziora, to koniecznie musisz tu przyjechać.

Jedynym ośrodkiem miejskim nad Jeziorakiem, jest Iława, która leży na szlaku kolejowym łączącym Warszawę z Trójmiastem, tak więc bardzo łatwo się tu dostać, zarówno autem, jak i pociągiem. Dojazd tu samochodem zajmuje około trzech godzin, pociągiem zaledwie dwie.

Iława, to poniemieckie, niezwykle zadbane miasteczko o populacji zaledwie 33 tysięcy osób, jednak oferuje zarówno mieszkańcom, jak i turystom liczne atrakcje. Oferta gastronomiczna, szczególnie nad brzegiem tzw. małego Jezioraka zadowoli nawet tych wybrednych, na zakupy można wejść do pobliskiej Galerii Jeziorak. W sezonie odbywają się tu rejsy pasażerskie po Jezioraku, które cieszą się dużą popularnością oraz regaty. Dla spragnionych kultury, jest też Iławskie Centrum Kultury, a w nim kino. Ponadto od ponad 20 lat, co roku w sierpniu, w miejskim amfiteatrze odbywa się międzynarodowy festiwal jazzu tradycyjnego „Złota Tarka”.

Iława to także liczne zabytki, a wśród nich ratusz miejski z końca XIX wieku, pozostałości murów obronnych z XV wieku, fosa miejska, brama prabucka, oraz wieża ciśnień z 1871 roku, a także ciekawe budynki dworcowe – budynek głównego dworca kolejowego z 1905 roku, oraz dworzec Iława miasto wybudowany w 1876 r, przebudowany w 2014.

Iława zajmuje jedynie południowy kraniec jeziora, poza miastem jest wiele pięknych miejsc do zobaczenia. W okolicy znajdują się dwa parki krajobrazowe, w tym Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, posiadający status „Zielonych Płuc Polski” oraz liczne rezerwaty przyrody. W miejscowościach leżących nad jeziorem znajduje się całkiem spora baza noclegowa. Jest kilka hoteli (głównie w Iławie i na jej obrzeżach), ale przede wszystkim agroturystyka, liczne kwatery i domki.

Polecam nie tylko popływać po najdłuższym jeziorze w Polsce, ale także objechać Jeziorak dookoła, do przebycia dystans 70 kilometrów krętymi, wąskimi dróżkami, a widoki po drodze bezcenne. Od dzikich brzegów Jezioraka, przez piękne zielone lasy, po ożywione turystyczne osady. Jeśli cenisz sobie spokój, przyrodę oraz bliskość wody i lasu, to z pewnością będziesz tu wracać.

O autorce