Noosa

Noosa to jedno z naszych ulubionych miejsc w regionie Sunshine Coast, do którego zawsze chętnie wracamy. Ta urocza, niewielka, ale popularna turystyczna miejscowość położona jest nad samym oceanem i ma do zaoferowania całą masę atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

[tweet https://twitter.com/mattkomarnicki/status/860623716773801984]

Brisbane niestety nie leży nad oceanem, dlatego też chcąc sobie posurfować czy po prostu poplażować, mieszkańcy miasta najczęściej wybierają się na południe w kierunku Gold Coast, lub na północ na Sunshine Coast. Bardzo często wybór ulubionego kurortu nad oceanem jest ściśle związany z tym czy mieszkasz na południu miasta czy na północy. Podobnie jest w naszym przypadku, mieszkamy po północnej stronie miasta i mimo że odległość do obu regionów nad Pacyfikiem mamy bardzo podobną, to chętniej wybieramy się na północ. W obu okolicach mamy swoje ulubione miejsca i właśnie Noosa jest jednym z nich.

Noosa Main Beach.
Widok z trasy spacerowej na główną plażę w Noosa.

Noosa to jeden z wielu popularnych kurortów położonych wzdłuż 50 kilometrowego wybrzeża na Sunshine Coast. Natomiast odległość jaką trzeba pokonać aby dotrzeć tu z Brisbane to około 130 km. Noosa to elegancki, kurort, w którego najbliższej okolicy znajduje się kilka pięknych plaż. W samym sercu miejscowości znajduje się popularna Noosa Main Beach. Jest to główna plaża, na której w weekendy jest całkiem sporo ludzi, jednak nie jest tu aż tak tłoczno, jak na przykład na słynnej plaży w Surfers Paradise na Gold Coast.

Atutem tej plaży poza jej szerokością i malowniczym położeniem w skalistej zatoczce, jest bliskość do restauracji, sklepów oraz parkingów. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także Park Narodowy Noosa, gdzie mamy do wyboru kilka pieszych tras, z czego najpopularniejsza wiedzie wzdłuż oceanu i obfituje w niezwykłe widoki na pobliskie plaże i malownicze zatoczki.

Fotograficzny weekend z Johnem Taylorem i Tomkiem Szykulskim z szykulski.com.

Co jednak naszym zdaniem w największym stopniu wyróżnia Noosę na tle innych kurortów w tym regionie, to ciekawa oferta handlowa i ponadprzeciętna oferta gastronomiczna. Wzdłuż zaledwie kilku ulic znajdują się liczne butiki, sklepy z pamiątkami i ręcznie wyrabianym rzemiosłem oraz liczne restauracje oferujące zróżnicowaną kuchnię na każdą kieszeń.

Oczywiście Noosa może się również pochwalić sporą bazą hotelową, od tanich hosteli, po luksusowe apartamenty z widokiem na ocean. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, jednak w sezonie letnim obłożenie jest w zasadzie 100%, więc jeśli zależy Wam na zatrzymaniu się właśnie w Noosie, warto pomyśleć o zakwaterowaniu ze sporym wyprzedzeniem.

O autorce