Singapur

Singapur to intrygujące miasto-państwo, które charakteryzuje fascynująca mieszanka kultur malajskiej, chińskiej, hinduskiej oraz europejskiej. To największe portowe miasto w Azji południowo-wschodniej, może być wzorem dla pozostałych azjatyckich metropolii. Mimo bardzo gęstej zabudowy, zaskakuje niezwykle przemyślaną architekturą i wieloma terenami zielonymi.

Singapur to dla wielu turystów nie zawsze cel sam w sobie, ale bardzo często przystanek na trasie. Tak do tej pory było i z nami. Przez ostatnie trzy lata kilkukrotnie w drodze z Australii do Europy i z powrotem, mieliśmy międzylądowanie właśnie w Singapurze. Zawsze jakoś brakowało nam czasu żeby zatrzymać się tu na dłużej. Nadarzyła się wreszcie okazja, i tak pod koniec grudnia wybraliśmy się do Singapuru pożegnać stary, a przywitać Nowy Rok.

Witamy serdecznie z pochmurnego Singapuru…
Mieszanka różnych stylów architektonicznych, to jedna z pierwszych rzeczy, która rzuca się w oczy po przybyciu do Singapuru.
Spojrzenie w górę przy Boat Quay.

Wydaje mi się, że obok Singapuru nie da się przejść obojętnie, to miasto-państwo dla jednych jest zachwycające, dla innych totalnie nudne. My zdecydowanie zaliczamy się do tej pierwszej grupy. Singapur to jeden z najmniejszych, ale i najbogatszych krajów na naszym globie, który znajduje się w czołówce najprężniej rozwijających się gospodarek świata.W przeciwieństwie do zdecydowanej większości azjatyckich miast, Singapur jest czysty, świetnie zarządzany i bezpieczny.

Miasto, znane z jednego z największych portów morskich na świecie, oraz pięknego lotniska Changi, wyróżnia się także nowoczesnymi drapaczami chmur i świetną infrastrukturą. To także miasto wielu zakazów. Obowiązują tu bardzo wysokie kary min. za śmiecenie i  palenie w miejscach publicznych. Ciekawostką budzącą nierzadko zdziwienie jest fakt, że w Singapurze nielegalna jest guma do żucia. Najdotkliwszym z zakazów jest niewątpliwie kara śmierci za posiadanie oraz handel narkotykami. Pomimo surowego prawa, miasto jest jednak bardzo przyjazne dla turystów, którzy w ogromnym stopniu napędzają tutejszą gospodarkę. Singapur odwiedza corocznie ponad 15 milionów osób!

Galeria handlowa wewnątrz kompleksu Marina Bay Sands.

Z wizytą można tu wpaść przez okrągłe 12 miesięcy. Singapur ma klimat równikowy wilgotny, co oznacza że przez praktycznie cały rok jest tu niemiłosiernie gorąco i parno. Regularnie też pada tu deszcz, szczególnie po południu. Nie jest to najprzyjemniejszy klimat do zwiedzania, ale przynajmniej pogoda jest przewidywalna.

Poruszanie się po mieście jest totalnie bezproblemowe. Najszybszym i najtańszym środkiem lokomocji jest metro. Za zaledwie $10 dziennie możemy odbyć nielimitowaną ilość przejazdów metrem, które dociera do głównych atrakcji turystycznych miasta. Zaskoczeniem dla nas było to, jak popularne są tutaj taksówki, jeździ ich po mieście tysiące, a stawki są naprawdę niewygórowane. Za kurs z jednej części miasta na drugą płaci się około $15. Miasto oplata sieć autostrad i tuneli dzięki czemu ruch jest bardzo płynny i rzadko tworzą się korki. My jednak najbardziej lubimy poznawać miasto pieszo i tak też najczęściej poruszaliśmy się po Singapurze, pokonując dziennie średnio dystans 15 kilometrów.

Marina Bay Sands z widocznym po lewej, charakterystycznym Muzeum Sztuki i Nauki.
Posąg Merlion - symbol miasta. Został wybudowany w 1964 roku.

Spacerując po Mieście Lwa (Merliona), bo tak też nazywany jest Singapur, bardzo szybko rzuca się w oczy niezwykła mieszanka etniczna jego mieszkańców. W prawie 6 milionowym mieście, żyją obok siebie Chińczycy (stanowiący 75% jego ludności), Malajowie, Hindusi oraz Europejczycy. Singapur, to potężne centrum finansowo-biznesowe, które przyciąga wielu Europejczyków, zakładających tu swoje firmy, lub pracujących dla licznych korporacji. Jednym z oficjalnych języków urzędowych jest angielski (włada nim 85% populacji Singapuru), co bardzo ułatwia życie nie tylko emigrantom z zachodu, ale także turystom.

Główne atrakcje Singapuru znajdują się w zasadzie w promieniu 8-10 kilometrów i skupione są wokół osi miasta, którą stanowi zatoka Marina Bay. Warto przejść się po uliczkach Down Town, gdzie można podziwiać ciekawą architekturę kolonialną, oraz liczne urokliwe buddyjskie świątynie. Po sąsiedzku znajduje się China Town, chińska dzielnica, gdzie przede wszystkim warto się skupić na doznaniach kulinarnych, którymi miłośnicy tejże kuchni na pewno nie będą rozczarowani. Do tematu kulinariów jeszcze jednak powrócę. Centrum miasta, to przede wszystkim panorama setek drapaczy chmur, które górują nad zatoką. Mimo, że Singapur to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie, można tu znaleźć sporo przestrzeni. Jego architektura została bardzo skrupulatnie przemyślana, dzięki czemu spacerując ulicami miasta ma się wrażenie niezwykłej harmonii i ładu. Nic tu nie jest przypadkowe.

Lokalny stragan z owocami.
Bee's Brand Bird's Nest na ulicy Smith St.
W oczekiwaniu na posiłek. Smith Street Food Center w China Town.

Wizytówkę Singapuru stanowi bez wątpienia słynny Hotel Marina Bay Sands. Ta niezwykła budowla, to połączenie trzech osobnych wieżowców zespojonych na górze bryłą w kształcie statku, którego część stanowi największy na świecie basen położony na wysokościach. Mogą z niego korzystać wyłącznie goście hotelowi (cena za dobę to min. $400 USD). Po drugiej stronie basenu znajduje się natomiast niezwykły taras widokowy, gdzie z 57 piętra roztacza się nieziemski widok na Singapur. To po prostu trzeba zobaczyć! W bliskim sąsiedztwie Marina Bay Sands, mieści się druga największa atrakcja Singapuru przepiękne ogrody Gardens By The Bay, ale i im oraz zielonej stronie Singapuru poświęcimy osobny post.

Widok na Tor Formuły 1.
Widok na Benjamin Sheares Bridge.

Singapur to także mekka dla miłośników zakupów oraz mody. Chodzenie po centrach handlowych, to praktycznie sport narodowy. Liczne galerie handlowe oferują szeroki wybór towarów, od popularnych sieciówek po ekskluzywne butiki słynnych projektantów. Shopping to też świetny sposób na odsapnięcie od męczącego upału i duchoty, gdyż ciągnące się kilometrami centra handlowe są bardzo dobrze schłodzone.

Mówiąc o Singapurze nie sposób nie wspomnieć o kulinariach. Mało jest miejsc na świecie gdzie jedzenie jest tak celebrowane tak jak tutaj. Różnorodność etniczna i kulturowa ma bezpośrednie przełożenie na tutejszą ofertę gastronomiczną. Oprócz wspomnianej już dzielnicy chińskiej, jest tu też Little India, gdzie można spróbować potraw autentycznej kuchni indyjskiej. Singapur to jednak przede wszystkim street food. Praktycznie na każdym kroku znajdują się tu stragany i małe knajpki serwujące specjały kuchni chińskiej, malajskiej, hinduskiej, japońskiej czy koreańskiej. Wszystko to bardzo smaczne a przy tym tanie. Chciałoby się wszystkiego spróbować, ale jak wiadomo nawet taki łakomczuch jak ja nie zdoła tego dokonać. Tutaj po prostu nie da się być głodnym.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku dla czytelników naszego bloga!
Pora wracać do domu - Port lotniczy Singapur-Changi.
Gdzieś nad równikiem. Powrót do Brisbane.

Singapur to bez wątpienia miejsce, które warto odwiedzić. Spędziliśmy tu trzy pełne dni i wydaje nam się, że na zobaczenie głównych atrakcji samego miasta-państwa, to wystarczająco dużo czasu. Jednak będąc już tutaj, warto by połączyć pobyt z wizytą choćby w sąsiedniej Malezji, od stolicy tego kraju Kuala Lumpur dzieli Singapur dystans zaledwie 350 km.

O autorce

Najnowsze wpisy

Barszcz, Wódka i Łzy

Barszcz, Wódka i Łzy

Trzy lata temu miałam okazję uczestniczyć w polonijnej konferencji "Quo Vadis" w Melbourne, gdzie jednym z zaproszonych gości był założyciel "Borsch…

St Kilda

St Kilda

Większość miast w Australii położonych na wybrzeżu ma bezpośredni dostęp do co najmniej kilku plaż. I tak Sydney ma swoją słynną Bondi Beach a…

Melbourne

Melbourne

W Australii trwa odwieczna rywalizacja między Sydney i Melbourne - dwoma największymi aglomeracjami na tym kontynencie, o to które jest lepsze. Po naszej…

Makau

Makau

Makau jest najgęściej zaludnionym obszarem na świecie (21,262 osób na km²), miastem w którym w niesamowity sposób łączą się wpływy chińskie i…

Hong Kong

Hong Kong

Hong Kong to miasto skrajności. Od luksusowych samochodów i butików znanych projektantów prawie na każdym rogu, po walające się śmieci i wiszący nad…

Blue Mountains

Blue Mountains

Prawie 4 lata i dokładnie cztery wizyty w Sydney później, udało nam się wreszcie wcisnąć w grafik wypad do Blue Mountains. Ten niewielki masyw górski…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!